Bez aromatów

Bez aromatów 13 home default

W BH&T stawiamy na prostotę. To właśnie w niej szukamy smaku i aromatu.

Tworząc blendy korzystamy z doświadczenia i wiedzy prawdziwych zielarzy i tea masterów. Z wyczuciem łączymy składniki opierając się na niezliczonych testach. Ich smaki i aromaty tworzą kompozycję smakową, w której kluczowe są balans i autentyczność. Grzechem byłoby ulepszanie ich aromatami – sztucznymi lub tymi, które naturalne są tylko z nazwy.

Nie każdy wie, że wszystkie dodawane do herbat aromaty, niezależnie od nazwy, powstają w laboratorium. Te „naturalne” tworzone są z ogromnej liczby składników, które mają naturalne pochodzenie, także zwierzęce. My, konsumenci, nigdy nie poznamy składu takiego aromatu, gdyż producenci nie mają prawnego obowiązku nas o tym informować.
W BH&T wybraliśmy inną drogę. Nie stosujemy żadnych aromatów i przywracamy prawdziwe znaczenie słowu „naturalny”.

Pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe proznia

W BH&T dbamy o herbatę. Jej odpowiednie przechowywanie oraz pakowanie są kluczowe dla zachowania naturalnych wartości. Kontakt z powietrzem, sprzedaż na wagę, metalowe opakowania, otwierane i zamykanie co chwilę – wszystko to sprawia, że tracimy to, co w herbacie najcenniejsze. W BH&T przechowujemy ją szczelnie zapakowaną, w zaciemnionym miejscu, o odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Rozważamy ją szybko i higienicznie, pakujemy próżniowo w niewielkie, specjalistyczne, biodegradowalne, opakowania.

Pakowanie próżniowe polega na usunięciu powietrza z opakowania i jego szczelnym zamknięciu za pomocą zgrzewu na gorąco. W ten sposób, w opakowaniu utrzymane jest niskie ciśnienie, które hamuje szkodliwe dla herbaty procesy utlenienia.

Setki prób i błędów utwierdziły nas w przekonaniu, że pakowanie oraz opakowanie mają ogromne znaczenie. Większość producentów i dystrybutorów lekceważy ten fakt, zasypując nas informacjami o zdrowotnych właściwościach herbaty, których najczęściej już w niej nie ma.

Zależy nam, aby nasze blendy jak najdłużej zachowały swoją świeżość, smak i wartości zdrowotne. Kolejny krok należy do Ciebie. Po otwarciu blendu przesyp go do naszego głównego opakowania, które nie przepuszcza promieni słonecznych ani zapachów z zewnątrz. Zamknij, uszczelnij, zaciemnij- te trzy kroki wykonają za Ciebie całą pracę.

Herbata zero waste – co to takiego?

Herbata zero waste – co to takiego? rrr

Coraz więcej osób sięga po produkty spożywcze kierując się ekologią. Na tej fali zyskują m.in. herbaty organiczne, a więc takie, które pochodzą z ekologicznych upraw. Pamiętajmy jednak, że uprawa to tylko jeden z przystanków na drodze, jaką przebywa herbata w swojej długiej podróży. Pozostałe to: (zazwyczaj) przemysłową produkcję, transport, konsumpcja, a na samym końcu – wysypisko śmieci. 

I tu dochodzimy do sedna. Bardzo dobrze, że coraz chętniej pijemy herbatę organiczną, ale to za mało. Możemy zrobić dużo więcej dla ochrony środowiska. Przede wszystkim wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się z herbatą, zanim trafi do naszego koszyka, i na długo po tym, kiedy wyrzucimy opakowanie. Kluczowe w tym kontekście jest przykładanie większej wagi do opakowania. 

Biodegradowalne opakowania

W naszej manufakturze postawiliśmy sobie za cel  produkcję w pełni ekologiczną, a więc taką, która traktuje produkt jako całość. Konwencjonalne opakowania zastępujemy w pełni biodegradowalnymi i kompostowalnymi. Oznacza to, że ulegają naturalnej biodegradacji. 

Nie było łatwo znaleźć producentów takich opakowań. Są one praktycznie niedostępne w Polsce. Jesteśmy jednak przekonani, że ekologiczny produkt w nieekologicznym opakowaniu to brak logiki, konsekwencji i zrozumienia dla prawdziwych mechanizmów rządzących wpływem człowieka na środowisko. 

Wykorzystaj fusy!

Pamiętajcie też, że herbatę możecie wykorzystać do celów pielęgnacyjnych. Każdemu z nas zdarza się czasem zaparzyć herbatę, której później nie mamy czasu wypić. Zamiast wylewać zimny napar, można z powodzeniem wykorzystać go na przykład jako płyn do kąpieli. Zimna herbata dzięki bogactwu składników odżywczych doskonale nawilża i relaksuje skórę. Z fusów po zielonej herbacie z powodzeniem można wykonać domowy peeling, który ułatwi złuszczanie naskórka i poprawi ukrwienie skóry. 

Fusy można też wykorzystać do… odświeżenia powietrza. Wystarczy je wysuszyć i umieścić na przykład w lodówce. Skutecznie zneutralizują nieprzyjemne zapachy. Genialnie proste.

Co kryje herbata przemysłowa?

Co kryje herbata przemysłowa? infografika bht

Większość dostępnych w sprzedaży herbat pochodzi z tak zwanych konwencjonalnych upraw. Oznacza to, że stosuje się przy nich sztuczne środki ochrony roślin, w tym pestycydy. To z kolei oznacza, że finalny produkt, który ląduje w naszej filiżance, może zawierać niewielkie ilości tych substancji. Jest coraz więcej badań pokazujących negatywny wpływ pestycydów na nasze zdrowie. Alternatywą są oczywiście produkty organiczne, pochodzące z certyfikowanych upraw. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznym znaku zielonego listka na opakowaniu. 

“Aromaty naturalne”

O ile stosunkowo sporo wiadomo już o pestycydach, o tyle ciągle niska jest świadomość dotycząca tzw. aromatów naturalnych. Na pewno nieraz znaleźliście w składzie podanym na opakowaniu to niegroźne z pozoru określenie. Warto wiedzieć, że chodzi najczęściej o powstałe w laboratoriach mieszanki wielu składników pochodzenia naturalnego, w tym także zwierzęcego, takich jak gliceryna. Pijąc herbatę gruszkową zawierającą naturalny aromat, mamy prawo oczekiwać, że będzie nim po prostu ekstrakt z gruszki. Rzeczywistość masowych produktów jest jednak bardziej skomplikowana. My, konsumenci, nigdy nie poznamy składu takiego aromatu, gdyż producenci nie mają prawnego obowiązku nas o tym poinformować.

Nylon, tereftalan, etylen

Naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu udowodnili, że niektóre torebki kruszą się pod wpływem wrzątku. W zaparzonej już herbacie znaleźli nylon, tereftalan, etylen oraz PET, czyli tworzywo, z którego produkuje się butelki. Co to oznacza? W pakiecie ze szklanką herbaty spożywamy miliard mikroskopijnych cząsteczek plastiku. W jednej z testowanych filiżanek znaleziono aż 11,6 mld kawałków mikroplastiku i 3,1 mld kawałków nanoplastiku. 

Zwietrzałe liście

Niekorzystny wpływ na herbatę ma także wietrzenie, przed którym herbaty przemysłowe nie są dobrze zabezpieczone. Sprzedaż na wagę, metalowe lub foliowe opakowania oraz częste otwieranie i zamykanie sprawiają, że herbata utlenia się i traci smak oraz właściwości zdrowotne. Najlepiej chroni ją przed tym pakowanie próżniowe, które polega na usunięciu powietrza i szczelnym zamknięciu za pomocą zgrzewu na gorąco.

Tajemnicze mieszanki

Problemem jest także pochodzenie herbat przemysłowych, a właściwie to, że praktycznie nic o nim nie wiemy. Zdarza się, że znamy kraj pochodzenia, ale praktycznie nigdy nie dowiemy się nic o konkretnym regionie, nie mówiąc o plantacji. Dzieje się tak dlatego, że przemysłowe herbaty są najczęściej mieszankami liści pochodzących z różnych plantacji i zbieranych w różnym czasie. W czasach, kiedy tak wiele mówi się o kontrolowanym pochodzeniu geograficznym, świat herbaty pozostaje wyraźnie w tyle.

Zmieńmy razem świat herbaty!

Zmieńmy razem świat herbaty! HErbata

Zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają herbatę i pokazać jej autentyczną stronę? Czy to nie nazbyt ambitne zadanie w świecie, w którym dominują herbaty przemysłowe? Uznaliśmy, że nie. 

Nasz projekt dojrzewał przez lata. Najpierw zakochaliśmy się w herbacie i innych naparach z ekologicznych upraw. Zobaczyliśmy, że mogą smakować i inaczej i nieść w sobie bliskie nam wartości. Później zamarzyła nam się własna manufaktura, w której moglibyśmy pójść o krok dalej i tworzyć blendy w pełni kraftowe, ze składników pochodzących od małych, rodzinnych producentów bez dodatku aromatów, szczelnie zamknięte i w biodegradowalnych opakowaniach. 

Niełatwe początki

Początki nie były łatwe, bo wbrew pozorom stawianie na rynku herbaty na autentyczność i prostotę, nie jest prostą sprawą. Niewielu producentów i dostawców gotowych jest na pełną transparentność odnośnie surowców. To przemysłowa produkcja wyznacza dziś standardy, nie kraftowe podejście, które zdążyło już zmienić rynek piwa czy kawy, ale na polu herbaty wciąż jest niszą.

Wiele się napracowaliśmy, by ostatecznie, bez kompromisów, stworzyć blendy, jakich jeszcze Polsce nie było. Nasze liście uprawiane są fair – dla ludzi i fair dla Ziemi. Bycie fair często wymaga podejmowania odważnych decyzji. Zabraliśmy kolor, zabraliśmy aromat, zabraliśmy pestycydy, chemię i wszystko, co sztuczne. Pozostały piękne, prawdziwe, czyste produkty naszej Ziemi. Wyglądają, pachną i smakują autentycznie. Ich odpowiednie połączenie daje smak, zdrowie i satysfakcję z tego, co pijemy. Nasze blendy są tworzone ręcznie, a następnie pakowane próżniowo w specjalne, biodegradowalne opakowania. Nadaliśmy im ciekawy, nowoczesny wygląd, zachęcając do ich ponownego wykorzystania. 

Po pierwsze: wiedza

Jesteśmy małą, polską manufakturą, ale wierzymy, że uda nam się przetrzeć nowe, rzemieślnicze szlaki na rynku zdominowanym przez produkty przemysłowe i dystrybutorów sprzedających herbatę luzem, bez szczelnych opakowań. Intuicja podpowiada nam, że autentyczne smaki i edukacja są w stanie zrobić cuda. Zapraszamy na nasz blog, gdzie będziemy dzielić się z Wami naszym doświadczeniem. Przez te wszystkie lata, kiedy powstawało BH&T, zrozumieliśmy, że wiedza jest kluczem do czerpania przyjemności z jej picia. 

Teraz chcemy się nią z Wami dzielić. Jesteśmy przekonani, że zmiana kultury picia herbaty i blendów może się zmienić. Świadomość tego, czym różnią się produkty masowe od rzemieślniczych, sprawia, że poszukujemy autentycznych smaków i produktów, że otwieramy się na to, co naturalne i zdrowe. Ten proces trwa dzisiaj w wielu obszarach; pora, by na dobre rozkręcił się w świecie herbaty.

Dzień bez foliowych opakowań

Dzień bez foliowych opakowań info eko opakowanie

Cieszymy się, że możemy dorzucić na tę okazję nasze trzy grosze.🌍💚 Nie lubimy plastiku, więc długo szukaliśmy ekologicznego opakowania dla naszych herbat. Prób było wiele. Nie każdy ekopapier był na tyle szczelny, aby wytrzymać próżniowe pakowanie, czy zgrzewanie. Jestem mega szczęśliwa, że w końcu się udało 🙂 Nasz papier posiada certyfikat FSC, czyli jest pozyskiwany z drewna przy zachowaniu żywotności lasów oraz ich bogactw biologicznych. Natomiast wewnętrzny laminat pochodzi ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej bez GMO. Całe opakowanie jest w 100 % biodegradowalne. Można spokojnie wyrzucić je do pojemnika na odpady BIO. Zachęcamy również do ponownego wykorzystania głównego opakowania. Już niebawem wprowadzimy nasz najnowszy projekt, który znacznie ograniczy ilość bio odpadów.

Przepis na Rooibos Baobab Chai Latte

Przepis na Rooibos Baobab Chai Latte chailatte


Dzisiaj przez cały dzień pijemy wegańskie Rooibos Chai Latte własnej roboty😊 Pobudza wszystkie zmysły jak najlepszy deser! Bardzo łatwo go zrobić 😊 Oto nasz przepis:
– 1-2 łyżeczki naszego blendu Rooibos i Baobab wsypać do garnuszka

wlać 1/2 szklanki mleka (u nas mleko owsiane Bio) oraz 1/2 szklanki wody. Zagotować i po chwili odstawić na 5 minut, aby nasze latte nabrało aromatu 🙂
Po 5 minutach odcedzić do kubka, polecam lekko posłodzić (u nas 1 łyżeczka ksylitolu). Zamieszaj i gotowe 🙂 Nasz Rooibos i Baobab to autentyczne składniki Bio z małych upraw: liście Rooibosa, liście Miodokrzewu (Honeybush), kawałki cynamonowca, korzeń imbiru, strąki kardamonu, skórka pomarańczy, skórka 🍋, goździki i włókna owocu Baobabu!
Smaczego kochani ❤️❤️